Czytelniku/czko Drogi/a, jeśli masz poczucie, że już ten tekst gdzieś widziałeś/łaś… nie mylisz się. Sądziłam, że skoro dla samej siebie temat narcyzmu mogę po prostu zamknąć, nic nie stoi na przeszkodzie by usunąć starsze wpisy. Z maili Czytelników widzę jednak, że temat pozostaje aktualny i nad wyraz ważny. Dostałam kilka próśb o przywrócenie tych tekstów, uznałam, że wrzucę je na powrót. Jeśli komuś choć trochę pomogą, niech tu leżą tak długo, jak długo będzie taka Wasza potrzeba. W razie czego pozostajemy w kontakcie! Piszcie na cichalawina@gmail.com.

Ostatnio mówiliśmy sobie o tym, jak może wyglądać relacja między osobą wysoce wrażliwą i narcystyczną (gdybyś, Czytelniku, był ciekaw tej zadumanej ścieżki, zapraszam serdecznie TUTAJ ).

Ostatnimi dniami zaś siedzę, przeżywam swoją zakończoną relację z osobą narcystyczną i rozmyślam nad tym… DLACZEGO? Dlaczego osoby tak pozornie różne jednak przyciągają się? Tworzą szalenie głęboką, trudną do przerwania relację, która kończy się dopiero, gdy zostanie niejako “wyczerpana”.

Chciałabym, jak zawsze, podkreślić, że pomimo psychologicznego wykształcenia nie piszę tutaj artykułów naukowych, zbieram jedynie swoje przemyślenia z nieśmiałą nadzieją, że może komuś pomogą, wesprą… traktuj więc, Czytelniku Drogi, te teksty jako taką zadumaną, snutą zdanie po zdaniu rozmowę z Tobą. Nic ponad to.

Jestem Osobą Wysoce Wrażliwą i byłam w relacji z osobą narcystyczną. Rozwinęła mnie ona szalenie, pomogła zobaczyć nowy kawałek siebie, minąć jakiś zakręt w moim własnym rozwoju. Gdyby nie ona nigdy nie doszłabym do tego miejsca, w którym w tej chwili jestem. Jednocześnie jednak wyczerpała mnie, zasmuciła swoim gwałtownym końcem i zostawiła z takim lekkim uczuciem… żalu. Za utraconym przyjacielem… oraz… choć wstyd mi się do tego przyznać… trochę jak za guru…

Coś mnie jednak przyciągnęło w kierunku tego człowieka. Coś mnie trzymało przy nim i dawało poczucie, że dostaję ogromny prezent, dar ponad dary, że znalazłam niesamowity skarb. Zastanówmy się więc, CO? Co przyciąga osoby Wysoce Wrażliwe w kierunku narcystycznych i odwrotnie?

CISZA NARCYZA

Bycie WWO nie jest łatwe. Odczuwa się cudze emocje tak intensywnie, jak własne, wręcz czuje się je w swoim ciele, jakby nie miało się między sobą a światem żadnej bariery. Trochę, jakby być na super głośnej imprezie, tylko zamiast świateł, rąbiącej muzyki, krzyków, zapachu potu, ocierających się w tańcu o nas ludzi mamy… imprezę cudzych emocji atakujących ze wszystkich stron. Tak intensywnych, że poświęcamy mnóstwo energii tylko na to, by nie zwariować. By jakoś wytrzymać to, że widzimy te żale, gniewy, smutki, bóle innych i potrafimy obwiniać się za je wszystkie.

W osobie narcystycznej panuje emocjonalna CISZA. W mojej relacji siadałam naprzeciwko tego człowieka, patrzyłam wprost w niego i czułam… błogi spokój. Nie atakowały mnie żadne emocje, nie wtrącały w moje ciało żadne cudze nastroje. Gdzieś znikał doprowadzający wręcz do szaleństwa natłok wszystkiego, a zastępowała go ulga. To był dla mnie największy dar – ukojenie, spokój, emocjonalna cisza – którego przez całe moje życie, nie potrafił mi nikt dostarczyć. Może, Czytelniku, u Ciebie wyglądało to podobnie? Może znasz to uczucie… wewnętrznego milczenia, jakie daje taka relacja? Oczywiście dużo zdrowych relacji opiera się doświadczeniu spokoju i nie ma w tym nic złego. Ten jednak typ ciszy, jaką czułam w obecności osoby narcystycznej jest jedyny w swoim rodzaju, bo NIE wiąże się z obecnością pozytywnych uczuć płynących ze strony drugiej osoby… a z ich absolutnym brakiem. Co w porównaniu z codzienną walką z natłokiem cudzych emocji jest bardzo uwalniające.

Określenie “narcyz” krąży w naszym społeczeństwie opisując osobę zakochaną w sobie, tymczasem nic nie mogłoby być dalsze od prawdy. Przebywając z takimi osobami bardzo szybko nabiera się przeczucia, że osobowość narcystyczna jest związana z BRAKIEM kontaktu ze swoimi emocjami. Taki człowiek nie kocha siebie. Ma cały natłok uczuć w sobie, nie ma jednak do niego tak łatwego dostępu, jak inni. Ma się wrażenie, że uczucia narcyza są ale niejako… odłączone. To słowo najbardziej mi pasuje. Odłączone jak zewnętrzny dysk, który zgromadził informacje, ale leży w kącie i nie da się z niego nic odczytać, dopóki się go nie podłączy. I TO DOPÓKI SIĘ GO NIE PODŁĄCZY W KONTAKCIE Z DRUGIM CZŁOWIEKIEM… a nie tylko w samotności.

Doszłam do wniosku, że dlatego w obecności osoby narcystycznej czułam tak fantastyczną, błogą ciszę. Byłam w kontakcie z drugim człowiekiem i… nic nie naruszało moich granic. Odbierałam to jako wyraz szacunku do mnie i moich granic właśnie. Uwielbiałam Narcyza jeszcze bardziej za to, że szanuje moje prawa na tyle, by trzymać swoje emocje na wodzy… tymczasem jego uczuć tam po prostu (przynajmniej na moim “radarze”)  nie było. Było mnóstwo czaru, galanterii, ogromny zasób wiedzy naprawdę godnej podziwu, fantastyczna kultura osobista, głębia filozoficzna pozwalająca toczyć dyskusje na najróżniejsze tematy… ale uczuciowo była tam błoga cisza.

W obecności takiej ciszy HSP ma wreszcie możliwość przyjrzenia się własnym uczuciom, niejako “obmacania” samego siebie i powiedzenia: “O, tu ja jestem”. Wtedy nasze emocje, przez całe życie stawiane na drugim planie, wybuchają z pełną siłą i wręcz wrzą z wdzięczności dla tej jednej osoby, tego bóstwa, które nam umożliwiło doświadczenie własnego bogactwa – dla Narcyza. I DOPÓKI te emocjonalne lawiny będą miały takie właśnie podłoże – uwielbienie, wdzięczność, podziw, zachwyt – osoba narcystyczna pozwoli nam w swojej obecności oglądać je do woli (wszak pozwala jej to stać na piedestale) i, paradoksalnie, dzięki temu pomaga osobie wrażliwej lepiej poznać samego siebie.

POSIŁEK EMOCJONALNY

Dla osoby narcystycznej, która często jest osobą szalenie inteligentną, mądrą, bogatą wewnętrznie, osobą, która poświęca mnóstwo czasu na zbudowanie wokół siebie określonego “image’u” swojej osoby (bo gdzieś tam wewnętrznie czuje jakiś swój brak) WWO stanowi doskonałe źródło emocji, którymi można się karmić. Zwłaszcza, jeśli u ich podłoża leży zachwyt, uwielbienie, podziw dla Narcyza, może on niejako obejrzeć siebie w osobie wrażliwej, jak w lustrze i to w najbardziej korzystnym świetle.

Dlaczego jednak ktoś nieprzeciętnie wrażliwy miałby się na to zgodzić? Myślę, że gdzieś tam podświadomie wyczuwamy niejako “zasady” gry, wiemy, że spotkaliśmy kogoś, z kim wejście w relację jest UWARUNKOWANE tym, że będziemy dawać z siebie mnóstwo komplementów, uznania, uwielbienia. Zgadzamy się na to, bo w zamian dostajemy ten spokój oraz poczucie bezpieczeństwa, które daje oparcie się na silnej osobowości, jaką stanowi osobowość narcystyczna. Przegapiamy jednak fakt, że nie czuje się do nas nic, nawet zwykłej sympatii. Osoba Wysoce Wrażliwa jest dla narcystycznej źródłem bardzo silnych emocji, ale nie jest nawet widziana jako człowiek. Ani, niestety, jako taki szanowana (stąd między innymi wynika tendencja Narcyzów do zrywania kontaktu z dnia na dzień nawet nie czując potrzeby, by się pożegnać czy cokolwiek wyjaśnić). Dlaczego jednak się na taką relację zgadzamy?

DORASTANIE JAKO POJEMNIK

Ok, Czytelniku drogi, może to już zbyt “pojechane” sformułowanie, jeśli tak, wybacz mi, proszę, oparłam się tutaj na własnych doświadczeniach i tym, jak sama odbierałam siebie. Jako osoba od dziecka widząca cudze emocje i wręcz doświadczająca ich tak, jakby były moimi dorastałam z przekonaniem, że jestem takim pojemnikiem na te cudze uczucia. Garem, do którego wrzucone jest wszystko i szalenie trudno jest wśród najróżniejszych składników odnaleźć te, które pierwotnie były moje. Stanowiły mnie. Magdę. Mówię to obecnie absolutnie bez gniewu, bo jestem już poza takim widzeniem siebie (bo MOŻNA taki sposób widzenia siebie zmienić). Myślę jednak, że dlatego zgadzałam się na relacje, w których nie byłam widziana jak człowiek, bo dorastanie w zarzuceniu cudzymi przeżyciami nigdy nie pozwoliło mi na pełne wykrystalizowanie poczucia, że jednak człowiekiem jestem. I tu właśnie dochodzimy do ostatniego zakrętu naszej wspólnej, zadumanej ścieżki rozmyślań…

WSPÓLNY RDZEŃ

Mam taką myśl, teorię zaledwie, nagłe przeczucie wymagające dalszych analiz. Czy to możliwe, Czytelniku Drogi, by Osoby Wysoce Wrażliwe i narcystyczne ciągnęły ku sobie, bo gdzieś tam wyrastają ze wspólnego rdzenia? Może jest tak, że gdy człowiek rodzi się z dużą wrażliwością, to zdrowe otoczenie stara się takie dziecko wesprzeć. Niezdrowe jednak albo mu na wrażliwość pozwala i wręcz ją wykorzystuje (Widzisz, co przez ciebie zrobiłam? Zobacz, teraz mama jest smutna. Tak, płaczę przez ciebie… itp) albo… uczy dziecko od małego, że wrażliwość jest czymś złym (tutaj pojechałabym jednak w kierunku różnic w sposobie wychowania dziewczynek i chłopców i zaryzykowałabym tezę, że częściej spotyka to tych drugich). Może jest tak, że pewna grupa osób narcystycznych to po prostu ludzie obdarzeni dużą wrażliwością do której kompletnie odebrano im prawo? Nauczono, że “chłopcy nie płaczą”?

Może dlatego taki człowiek nie mając prawa czuć wszystkiego tak silnie, jak musiał, mógł jedynie przestać czuć cokolwiek? “Odłączyć” dysk emocjonalny kompletnie? Dlatego ciągnie ku osobom wysoce wrażliwym, bo czuje… jakąś więź czy tęsknotę za własną przeszłością?

FINAŁ I SZUKANIE WINY W SOBIE

Napisałam te dwa teksty związane z narcyzmem, bo gdy jako osoby wrażliwe, tak obdarowujemy narcystycznych przyjaciół (czy partnerów) wszystkimi najsilniejszymi uczuciami, jakie mamy a potem po prostu jesteśmy niejako “zostawieni na lodzie” – bardzo łatwo jest zacząć szukać winy w sobie. Bardzo łatwo jest poczuć, że nie zasługuje się na nic więcej, jedynie na bycie “emocjonalnym pokarmem”. Lub też… poczuć się ofiarą.

Tymczasem uświadomienie sobie, jak logiczne przyczyny ma taka relacja i jak dwie osoby próbują dzięki niej rozwikłać własne trudności, jak często takie relacje się zdarzają i jak podobnie przebiegają – potrafi szalenie pomóc. Zdejmuje poczucie winy, pomaga lepiej zrozumieć swoje własne trudności oraz lepiej zrozumieć osoby narcystyczne. To jest historia, w której, drogi Czytelniku, nie ma tak naprawdę złego charakteru, nie ma agresora i ofiary. Jest po prostu związanie się dwojga ludzi poprzez jakiś brak.

Powtórzę jednak raz jeszcze za poprzednim tekstem – NIE MOŻEMY NARCYZOWI W ŻADEN SPOSÓB POMÓC! NIE MAMY WRĘCZ PRAWA OCZEKIWAĆ, ŻE SIĘ ZMIENI. Osoby wrażliwe mogą jedynie odejść jeśli stwierdzą, że są z kimś w relacji toksycznej, narcystyczne zaś wziąć odpowiedzialność za swój “odłączony, emocjonalny dysk” i udać się na terapię. Po prostu.

Uświadomienie sobie swojego braku może pomóc zmienić na lepsze całe życie. Tak było w moim przypadku i tego również, z całego serca, życzę każdemu, kto przeżył coś podobnego.

Jak zawsze zapraszam do komentowania 🙂 tu lub na facebooku.

11 thoughts on ““Masz coś, czego potrzebuję”- o tym dlaczego osoby wysoce wrażliwe i narcystyczne chcą być obok siebie. Część 2

 1. Ta teoria o zablokowaniu osoby narcystycznej bardzo silnie rezonuje z moimi obserwacjami we wlasnej relacji, takiej dwudziestoletniej. Jestem mocno zaskoczona, ze to nie tylko ja mam takie podejrzenia.

  1. Hej Arletta, dziękuję za napisanie, to dla mnie bardzo cenna wiadomość, że ta teoria jest zgodna z doświadczeniami innych osób, gdzieś tam to wszystko się o siebie zazębia… dzięki za wiadomość!

 2. Dziękuje Ci za ten tekst. Jest dopełnieniem wszystkiego co do tej pory przeczytałam na temat relacji z narcyzem. Szukałam przyczyny w jaki sposób wydałam się w tak toksyczną relację skupiając się na samym narcystycznym partnerze a dopiero Twój blog uświadomił mi kim ja sama jestem. W pełni identyfikuje się z Twoimi spostrzezeniami. Opisałaś w stu procentach mnie i moje życie. Dziękuje jeszcze raz za możliwość poznania mnie z innej perspektywy. Z dumą i pełna świadomością mogę powiedzieć, ze jestem HSP i pierwszy raz widzę prawdziwe pozytywy z obcowania z osobowością narcystyczna. Wiem, że ta nauka o sobie samym nie pójdzie w las.

  1. Witam,
   I bardzo dziękuję za podzielenie się swoimi wrażeniami. Nie ma chyba dla mnie rzeczy ważniejszej, jeśli chodzi o tego bloga, niż to, że komuś pomaga, wspiera, pozwala coś zrozumieć, poczuć się lepiej, pełniej. Dlatego bardzo dziękuję za ten komentarz, to dla mnie prawdziwy prezent poczuć, że udało mi się kogoś wesprzeć oraz też poczuć, że ja nie jestem jedyną osobą doświadczającą w taki sposób relacji z narcyzem.

 3. Padłam. Nikt i jeszcze tego tak nie wytłumaczył jak Ty. Rok maltretowałam się w takiej relacji, zupełnie platonicznej a jednak wyniszczającej duszę. To co nazywasz milczeniem, ciszą emocjonalną w narcyzie dla mnie było zaskoczeniem. Poznałam kogoś z kogo nie mogłam czytać jak z otwartej książki, uznałam więc, że to bóstwo jakieś, silniejsze ode mnie, mądrzejsze ode mnie, no po prostu cud miód, bratnia dusza, wspólne zainteresowania. Oczywiście zauważałam że go denerwuję, że on gotuje się tam w sobie, czasami pokrzyczał wytykając moje wady. A że ja spokojna i cicha z natury – nie podejmowałam słownych przepychanek okraszonych wrzaskami zostałam uznana za dziwną istotę – nie kobietę. A ja głupia myślałam, że znalazłam przyjaciela podobnego do mnie. Tymczasem kolega narcyz złapany przeze mnie kobietę żyjącą w ciszy na drobnych kłamstewkach, na tym sztucznym wizerunku lokalnego celebryty i bossa nagle utracił na wartości ale potrzebowałam na to dużo czasu. Początkowo leciałam jak ćma do żarówki, myślałam, że coś z tego będzie, że to miłość mojego życia. Ogromne przeżyłam rozczarowanie, kiedy moje oczy zaczęły widzieć to jaki jest naprawdę. Dzisiaj już mnie nie potrzebuje, oczywiście odezwie się czasem z zaproszeniem na grilla tak jak do zwykłej znajomej, którą zawsze byłam, niczym więcej. A jednak sprawiał, że czułam się przy nim wyjątkowa i bez problemu obdarzałam go komplementami nie otrzymując nic w zamian. Targana poczuciem winy – co zrobiłam źle, że on mnie tak traktuje jak powietrze zaczęłam odkrywać siebie. Zrozumiałam, że jestem WWO, kupiłam książkę Elaine Aron, pożarłam ją, poryczałam sobie, odnalazłam Twój blog przez grupę na facebooku i nadal uczę się siebie. Przeszłam spory kawałek od tamtej mnie do tej dzisiejszej. I wiem, że właśnie dzięki niemu to się stało. On mnie obudził i niestety pozostawił jakiś taki żal wewnętrzny, pustkę, że mogło być tak pięknie ale wyszło inaczej. Dziękuję Ci za tego bloga, mam wrażenie czytając, że to moje własne przemyślenia. Prywatne dramaty i radości mojej własnej duszy zapisane w Twojej . Dziękuję z całego mojego poharatanego serca.

  1. Kate… nie mogę znaleźć słów by powiedzieć, jak ważny jest dla mnie Twój komentarz. Jestem teraz, w tej właśnie chwili, w tym dokładnie momencie w niedzielę o godzinie 9:01 w tak trudnej emocjonalnie sytuacji, że nie mogę oddychać. I też nie wiem, co zrobić. Dlatego gdy weszłam na swojego bloga i zobaczyłam Twoje słowa… poczułam się lepiej. Nadal nie wiem, jak rozwiązać swoją obecną sytuację, to prawda, ale poczułam się lepiej. Pomogłaś mi. Bardzo Ci dziękuję.
   Magda

 4. Dziękuję.
  Bardzo ciężko znaleźć w sieci cokolwiek na ten temat, a na pewno nie ma nic tak życiowo opisanego.
  Tak jak inni czytelnicy, odnalazłam w tym tekście siebie, swoją relację z narcyzem.
  Dziękuję Ci, sprawiłaś, że poczułam ogromną ulgę i zrozumienie, którego dawno nie dane było mi zaznać.

  1. Hej,
   Bardzo dziękuję za poświęcenie chwili i napisanie tego komentarza 🙂 Takie słowa naprawdę zostają we mnie i sprawiają, że piszę dalej. Dziękuję za ten zwrot o “życiowym opisaniu”, nie przyszło mi do głowy, że na tym może również polegać wartość tego tekstu. Pozdrawiam serdecznie!!!

 5. Bardzo Ci dziękuję… własnie jestem na etapie totalnego rozbicia mojego serca,. emocji, wiary, ufności… Jestem w chwili, kiedy staje się twarzą w twarz wobec “nieczucia”, odrzucenia, negacji… Kiedy nie ma już teraźniejszości, a co najgorsze – traci się wiarę w przeszłość. Refleksje, które przynosi Twoje teksty są trudne, bo trzeba się zmierzyć z tym własnie, że ta przeszłość była produktem deficytów, że nawet na piękne chwile trzeba spojrzeć na nowo i niestety obedrzeć je z reszty wiary i skonfrontować się z tym, że to co od Niego dostawałam,… było złudzeniem. Ale może to jedyna droga do uwolnienia i zdrowia? Jedyna, która naprawę mnie od tego oderwie… Dziękuję raz jeszcze.

  1. Bardzo proszę i dziękuję za napisanie, to dla mnie szalenie cenne doświadczenie, gdy na Cichej Lawinie pojawia się taki dialog, wymiana. Tak, pamiętam to uczucie, gdy uświadomiłam sobie że niejako sama wybrałam sobie taką relację. Ale było też w tym pewne uspokojenie, że teraz już mam w takim razie kontrolę. Bo wiem 🙂 Trzymaj się mocno!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.