INFJ – wprowadzenie

Poznanie swojej osobowości nie jest prostą sprawą.

Człowiekowi wydaje się, że już coś tam na swój własny temat ustalił, mniej więcej wie, kim jest, po czym nadchodzi taki dzień, gdy robimy ni z tego ni z owego rzecz kompletnie z tym obrazem sprzeczną. Siada się wtedy na ławce w parku, obejmuje rękami głowę i zadaje sobie pytanie: “Kim jestem?”.

Ja z całą pewnością zadawałam sobie to pytanie wielokrotnie.

Oczywiście takie narzędzia, jak inwentarze osobowości nie dają pełnej odpowiedzi na to pytanie, pomagają jednak zrozumieć DLACZEGO czasem postępujemy tak, a nie inaczej. Jako psycholog miałam z nimi do czynienia wielokrotnie, napotkałam bardziej i mniej trafne, testy stricte psychologiczne oraz takie, które nie są do końca przez psychologów uznawane. Jednak dopiero gdy zetknęłam się z inwentarzem osobowości MBTI znalazłam narzędzie odpowiednie dla mnie.

Ta część Cichej Lawiny jest przeznaczona na rozważania na temat typu osobowości INFJ (według klasyfikacji Myers i Briggs). Jest to typ szalenie rzadki, wprowadzający w życie wiele zamieszania ale też mający w sobie potencjał do robienia rzeczy wspaniałych. Jestem Osobą Wysoce Wrażliwą (HSP), posiadam również typ osobowości INFJ i aby zrozumieć siebie lepiej, postanowiłam trochę o nim popisać. O sobie oraz o ludziach podobnych do mnie. Kto wie? Może te teksty pomogą komuś innemu zrozumieć siebie lepiej? Może sam inwentarz osobowości wesprze kogoś tak, jak wsparł mnie?

Czytelniku, jeśli jesteś ciekawy, jeśli lubisz takie narzędzia i masz ochotę sprawdzić, jaki typ osobowości (wg. klasyfikacji Myers i Briggs) reprezentujesz, zamieszczam poniżej link. Osobom znającym język angielski polecam stronę po angielsku, bo ma po prostu więcej informacji.

https://www.16personalities.com

Polskojęzyczna również pozwala dowiedzieć się czegoś o sobie (jeśli lubi się takowe narzędzia).

https://www.16personalities.com/pl

Oczywiście, jest to tylko pewna pomoc, MBTI to inwentarz osobowości oficjalnie przez grono psychologiczne nie uznawany jako “test psychologiczny” i wypowiadam się o nim w pełni jako prywatna osoba, absolutnie NIE MAJĄC na celu udzielania jakichkolwiek porad psychologicznych.

Czytanie jednak na temat bycia INFJ, podobnie jak czytanie na temat bycia HSP szalenie mi pomogło, wzbudziło we mnie wiele nowych refleksji, pozwoliło mi lepiej “poczuć” i zrozumieć samą siebie.  Może pomoże Tobie również? Zapraszam do Cichej Lawiny.

Leave a Reply