Highly Sensitive Person – Co to jest? (tu warto zacząć).

HIGHLY SENSITIVE PERSON CZYLI OSOBA PRZEŻYWAJĄCA WSZYSTKO

To jest tak naprawdę najlepsze miejsce, żeby zacząć swoją wędrówkę po Cichej Lawinie, bo do bycia wrażliwą / wrażliwym będziemy odnosić się w tej naszej niewielkiej blogowej grocie cały czas. Porozmawiajmy więc o tym, kim jest Highly Sensitive Person i dlaczego do określenia osób które cechuje nieprzeciętna wrażliwość posługujemy się w Cichej Lawinie słowami Osoba Przeżywająca Wszystko?

Pojęcie HSP zostało wykute z kamienia badań naukowych oraz własnych przeżyć  przez Elaine Aron. Jej książka „The Highly Sensitive Person: How To Thrive When The World Overwhelms You” była, wedle mojej wiedzy, pierwszą pozycją wprowadzającą temat HSP i wywołała niemałe poruszenie. O cóż więc chodzi?

Osoba Wysoce Wrażliwa (często, choć nie jest to gramatycznie poprawne, określana w języku polskim jako WysoKO Wrażliwa) to człowiek, którego układ nerwowy funkcjonuje trochę inaczej niż pozostałych ludzi. Jest mianowicie nieprzeciętnie uwrażliwiony na wszystkie rodzaje bodźców, zarówno zmysłowych (słuchowych, wzrokowych itp.) jak i emocjonalnych. Jeśli więc jesteś osobą którą doprowadza do szału burczenie świateł, która wyczuwa zmiany temperatury i najlżejsze zapachy w powietrzu, osobą bardzo szybko wychwytującą cudze nastroje i często przytłoczoną „głośnością” emocji innych ludzi bardzo możliwe że możesz określić siebie jako Highly Sensitive Person. Być może w dzieciństwie określano cię jako nieśmiałą / nieśmiałego, wycofaną / wycofanego, po dzień dzisiejszy być może słyszysz zaś że jesteś osobą „przewrażliwioną” która powinna się zmienić. Bardzo możliwe (choć niekonieczne), że jesteś introwertykiem, osobą szybko męczącą się w relacjach z ludźmi, bardzo wrażliwą na drastyczne sceny w filmach, przejmujące wiadomości ze świata, nawet na wzruszające reklamy.

Jeśli czytając te słowa, drogi Towarzyszu tych naszych internetowych wędrówek, kiwasz głową w wyrazie absolutnej zgody (tak! To jest właśnie o mnie!) pozwól, że będę pierwszą osobą która powie Ci to wprost ‒ NIE MUSISZ SIĘ ZMIENIAĆ, wszystko jest z Tobą w porządku, cecha którą posiadasz jest obecna, wedle badań Elaine Aron u 15‒20% społeczeństwa, jest wrodzona i związana z biologicznym funkcjonowaniem układu nerwowego. NIE JEST PROBLEMEM ANI ZABURZENIEM I ABSOLUTNIE NIE JEST CZYMŚ, CO SOBIE WYMYŚLIŁAŚ / WYMYŚLIŁEŚ!!!

To, że w naszym kraju o HSP nie słyszał prawie nikt oraz to, że wrażliwość, delikatność, szybka męczliwość, skierowanie do świata wewnętrznego są cechami niedocenianymi w naszej obecnej kulturze, to zupełnie inna sprawa. Sprawia, że osoby które cechuje większa wrażliwość często cierpią na zaniżoną samoocenę, trudności w przystosowaniu się do bombardującego bodźcami świata, przez to, że widzą więcej i są świadome złożoności różnych problemów mają często tendencję popadania w stany depresyjne, nie raz i nie dwa są po prostu w bólu. Duża część tych problemów jest wynikiem braku akceptacji często dotykającej HSP zarówno w rodzinach, jak i w kręgach przyjaciół. Inne problemy z kolei wynikają po prostu z nieprzeciętnego uwrażliwienia na bodźce. Wierzę jednak, że z tym wszystkim można sobie poradzić. O tym też będziemy mówić w Cichej Lawinie.

Jestem zdecydowanie osobą określaną jako Highly Sensitive Person i ta wiedza szalenie pomogła mi zrozumieć samą siebie i świat wokół mnie. Sam zwrot jednak bardzo mi się nie podoba, ponieważ podkreśla wrażliwość, cechę widzianą w naszej kulturze jako oznakę słabości, kojarzącą się potocznie z przewrażliwieniem, nieporadnością i słabością charakteru. Nic bardziej mylnego! Osoby odbierające świat tak silnie, że każdy najmniejszy bodziec jest zdolny wywołać niepowtrzymaną lawinę doznań to tak naprawdę szalenie silne osoby! Dzielnie i odważnie stawiające czoła tysiącom małych bitew dziennie. Dlatego więc zbudowałam sobie na potrzeby tego bloga inne sformułowanie, moje własne. Stworzone na potrzeby mnie samej oraz mojego pisania. W moich artykułach będę mianowicie odwoływać się do Osoby Przeżywającej Wszystko. To sformułowanie podoba mi się bardzo, bo ma dwa znaczenia. Po pierwsze oznacza kogoś, kto doświadcza każdej rzeczy i przeżywa ją na bardzo głębokim poziomie, po drugie określa człowieka który jest w stanie przeżyć wszystko i wszystko, co przeżyje go wzmacnia. Oznacza więc siłę i ciągły rozwój. Takie właśnie cechy są zawsze obecne w tożsamości osób o nieprzeciętnej wrażliwości.

4 thoughts on “Highly Sensitive Person – Co to jest? (tu warto zacząć).

 1. Bardzo interesujący wpis. Niezmiernie się cieszę, że jesteś osobą, która zechciała się tym podzielić, a twoje teksty mam nadzieję, ze pomogą nie tylko Osobom Przezywającym Wszystko, ale także ich rodzinom i przyjaciołom w zrozumieniu, co się z nimi dzieje i jak przeżywają swoja codzienność i otaczający świat… Pozdrawiam ciepło 🙂

  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa 🙂 Właśnie taką mam ogromną nadzieję, bo była to moja główna motywacja przy tworzeniu Cichej Lawiny.

 2. Witaj Magda,
  trafiłem na Twojego bloga wczoraj i miło mnie zaskoczyło, że znalazłem takie miejsce. Otóż sam bardzo mocno identyfikuję się z wysoką wrażliwością. Moja historia jest dla mnie trudna, z wieloma cierniami lecz obecnie jestem na takim etapie, że zaakceptowałem tą część siebie i szukam właśnie osób, które doświadczają podobnie wysokiej wrażliwości, przeżywają ją i uczą się z niej czerpać bo mimo, że ją zaakceptowałem i wiem na czym ona polega, to wciąż brakuje mi odpowiednich narzędzi radzenia sobie z negatywnymi skutkami takiej wrażliwości, jak i relacji z ludźmi którzy doświadczają świat w takim sposób. Mam nadzieję, że będę mógł ich tutaj znaleźć i nawiązać relacje, a może i przyjaźnie 🙂

  Dzięki za Twojego bloga i pozdrawiam Cię!
  Daniel

  1. Hej Danielu 🙂
   Witam Cię bardzo ciepło i serdecznie i dziękuję za Twoje słowa. Ogromnie się cieszę, że ten blog trochę pomaga, bo jeśli pomaga to znaczy, że spełnia swoją funkcję. A to daje mi motywację, żeby pisać dalej. Wiesz, coś mi się wydaje, że jesteśmy na podobnym etapie, ja też po różnych trudnych doświadczeniach zaakceptowałam swoją wrażliwość (i obecnie za nic bym się jej nie pozbyła) ale nadal szukam sposobów… by żyć spokojnie w świecie niekoniecznie dającym wrażliwości przestrzeń. By zbudować trwałe przyjaźnie (to zadziwiające, że widzenie czyichś emocji tak dokładnie, jak tylko HSP potrafią tak naprawdę często utrudnia zbudowanie relacji). By znaleźć swoje miejsce. Spisuję tutaj te sposoby, które przyjdą mi do głowy i jakoś u mnie działają z nieśmiałą nadzieją, że może pomogą też komuś innemu. Cały czas szukam… przyjaźni z ludźmi podobnymi do mnie również 🙂 Pisz proszę śmiało, jeśli będziesz miał potrzebę czy ochotę pogadać, w komentarzach lub na maila cichalawina@gmail.com Pozdrawiam serdecznie i raz jeszcze bardzo dziękuję za twoje słowa.

Leave a Reply