Czy jesteś HSP? – test i opis

CZY CECHUJE CIĘ NIEPRZECIĘTNA WRAŻLIWOŚĆ?

Być może, drogi Współwędrowcze, możesz od razu pokiwać energicznie głowa i odpowiedzieć: “Oczywiście!”. Może jednak cmokniesz, westchniesz i pokręcisz się niepewnie na krześle… Może z kolei sam wiesz na sto procent, że wysoka wrażliwość Cię nie cechuje (co jest oczywiście jak najbardziej w porządku) ale masz w swoim otoczeniu kogoś, kto przychodzi Ci na myśl gdy tak krążysz po Cichej Lawinie…

Główny test na “bycie” osobą określaną jako Highly Sensitive Person (lub, jak mówimy tutaj OPW) znajduje się na stronie Elaine Aron. Wszystkim osobom znającym trochę język angielski BARDZO SERDECZNIE go polecam ponieważ daje możliwość sięgnięcia do pierwotnego źródła. Kontaktowałam się z biurem Elaine Aron i dostałam zgodę na zamieszczenie linku. Prowadzę też rozmowy w celu przetłumaczenia testu na język polski, ale biuro Elaine Aron poprosiło mnie o kontakt w tej sprawie dopiero na początku przyszłego roku. Będę więc trzymać rękę na pulsie a na razie zamieszczam link do strony anglojęzycznej.

Are You Highly Sensitive?

Zamieszczam również link do testu umieszczonego na blogu polskojęzycznym (bardzo, swoją drogą dobrym, pełnym przydatnych informacji i regularnie rozwijanym). Tu również otrzymałam zgodę na zamieszczenie linku do testu, tym razem, na szczęście, polskojęzycznego 🙂

Test HSP

I na koniec, nie byłabym rzecz jasna sobą gdybym nie dodała własnych trzech groszy. Zebrałam poniżej listę rzeczy, które charakteryzują mnie jako Osobę Przeżywającą Wszystko. ABSOLUTNIE NIE JEST TO TEST PSYCHOLOGICZNY NA BYCIE HSP, A JEDYNIE WYKAZ MOICH DOŚWIADCZEŃ. Zamieszczam go jako taki przykład mnie jako osoby ze zdecydowanie większą wrażliwością absolutnie nie w celu stawiania komuś jakichkolwiek diagnoz (nie czuję się do tego upoważniona), a w celu wsparcia.

Może ktoś przeczyta, poczuje się zrozumiany i będzie mu odrobinę lżej?

Ja jako HSP

 • Nie jestem w stanie ignorować mało istotnych bodźców (to, co dla innych nie ma znaczenia – odległy hałas, ledwo uchwytny zapach, szept zza ściany dla mnie jest szalenie ważne). Muszę każdemu takiemu bodźcowi poświęcić jakąś porcję uwagi i każdy przemyśleć i przetrawić.
 • Bez problemu wyczuwam cudze nastroje i emocje.
 • Jeśli komuś w metrze upadnie czapka i on/ona tego nie zauważy, muszę, po prostu muszę mu ją wskazać lub podać bo martwię się, że ją zgubi.
 • Szybko męczę się w tłumie.
 • Często słyszę, że “przesadzam”, “wymyślam”, “nie powinnam tak się przejmować”, “trudno mnie zrozumieć”, “powinnam nie być taka nieśmiała”,”powinnam mniej się martwić” itp, itd…
 • Uwielbiam prowadzić wielogodzinne rozmowy idące “wgłąb”.
 • Rozmowy “o niczym” wysysają ze mnie energię.
 • Bardzo lubię przebywać w małym (dwu, maximum trzyosobowym) gronie wybranych ludzi, z którymi mogę porozmawiać “naprawdę”, duże grupy ludzi nudzą mnie i wycieńczają.
 • Potrzebuję duuużo samotności, czasem też ciemności i absolutnej ciszy. Wtedy “ładuję baterie”.
 • Muzyka, filmy, książki, zdarzenia z mojego czy cudzego życia poruszają mnie naprawdę głęboko. Czasem czuję emocje tak silne, że mnie paraliżują i ciężko mi zrozumieć, że można nie przeżywać czegoś na tak głębokim poziomie.
 • Poruszam się po mieście wyłącznie w słuchawkach z muzyką, bo ilość bodźców mnie dosłownie “zabija”.
 • Bardzo przeżywam czyjś smutek, żal, gniew i zdecydowanie zbyt mocno biorę te uczucia “do siebie”.
 • W kontakcie z innymi często reaguję na emocje zamiast na słowa (ktoś mówi “Cześć” a ja pytam “Co się stało? Widzę, że coś jest nie tak”). Muszę sobie przypominać, że czasem ludzie chcą zachować swoje uczucia dla siebie.
 • Bardzo ciężko jest mi porozumieć się z ludźmi którzy poruszają się “wyłącznie na powierzchni” sytuacji i ważne jest dla nich “jak coś wygląda na zewnątrz”.
 • Inni często nie rozumieją, o co mi chodzi gdy mówię o rzeczach oczywistych dla mnie.

UFF! I jak, drogi Cierpliwy Czytelniku? Czy ten opis troszkę Ci pomógł? Czy miałeś/łaś poczucie, że odbierasz świat podobnie? A może właśnie nie, może jesteś zupełnie innym typem Osoby Przeżywającej Wszystko?

Powiedz mi, co  myślisz 🙂

8 thoughts on “Czy jesteś HSP? – test i opis

 1. Jaka ulga dowiedzieć się, że jednak są ludzie tacy jak ja i, że nie jestem chora psychicznie. Dziękuję Ci za to że dzielisz się sobą!

  1. A ja dziękuję za to, że dzielisz się sobą, Lena 🙂 To daje mi poczucie, że Cicha Lawina spełnia swoją rolę. Tak, jest nas (ludzi o dużej wrażliwości) naprawdę sporo, rozumiem dokładnie, co czujesz, bo ja czułam się identycznie, gdy po raz pierwszy zetknęłam się z wiedzą na temat HSP. Zmieniła cały mój świat. Życzę wspaniałych, radosnych dalszych odkryć! Pozdrawiam!

  1. Hej Justyna,
   Bardzo dziękuję za napisanie, cieszę się, że ten blog okazuje się pomocny 🙂 Postaram się tworzyć dalej wspierające, pomocne teksty. Pozdrawiam serdecznie!

 2. Mój świat się całkowicie nie zmienił, ale na pewno zaczęłam patrzeć trochę pozytywniej na siebie i na otoczenie po zetknięciu się z tym terminem ☺️ wiedząc, że jednak “nie wymyślam” i nie “przesadzam” a po prostu taka jestem 😉 fajnie napisane ☺️

 3. A możemy coś z tym zrobić? Dbać o siebie. Ok.
  A w kontaktach ze zwykłymi ludźmi? Jak się dogadać, jak oni inaczej patrzą? Nie widzą, tego co ja widzę; czasem nie potrzebują tego widzieć, nikt nie potrzebuje. Ale ja to i tak widzę. I to jest oczywiste dla mnie. Co z tym robicie?

  1. No właśnie, to jest dla mnie również obecnie najważniejsze pytanie… w moim przypadku okazało się, że cechy związane z wysoką wrażliwością bardzo się we mnie “ułagodziły” i przycichły (choć nadal są) gdy zajęłam się pracą nad traumą (moja historia, akurat tak się trafiło, że nie była łatwa). Także obecnie rzeczywiście żyje mi się lżej. Choć nadal “widzę”, to… nie biorę tego niejako na siebie. Nie biorę za to odpowiedzialności.

Leave a Reply